تبلیغات
معماری سورئالیسم - معرفی رشته تکنولوژی معماری
 
یکشنبه 7 فروردین 1390

تکنولوژی معماری به عنوان رشته ستاره دار گرایشی بین رشته ای در کنکور هنر می باشد که مرتبط با دو رشته اصلی معماری و مهندسی عمران است.

همانطوری که در ریز دروس ارشد تکنولوژی معماری قابل مشاهده است این رشته صرفا به تکنولوژی های مرتبط با معماری می پردازد که به سه زیر شاخه اصلی مصالح ، سیستم ها و رفتار مهندسی تقسیم می شود. پروژه های هر ترم شامل طرح هایی با مشخصات خاص می باشد که در آن سعی بر آن است دانشجو تکنولوژی های روز معماری و مهندسی را شناخته و آن ها را در طرح خود به کار ببرد. معمولا این پروژه ها ساختمان های خاص مانند ساختمان های بلند ، ساختمان های با دهانه زیاد و یا مراکز خرید می باشد.
در دروسی مانند سیستم های ساختمانی پیشرفته (1) انواع روش های نوین ساخت ساختمان بررسی می شود که می توان به سیستم های کششی ، فشاری ، ترکیب فشار و کشش ، خمشی ، سیستم ساختمان های بلند و سیستم های سازه ای پل ها اشاره کرد. نمونه های هر یک از این سیستم ها به ترتیب عبارتند از سازه های پارچه ای (کششی) ، سازه های قوسی ، سازه های فضا کار و یا کابل و دکل ، سازه های پوسته ای ، سازه های لوله دسته شده و ساز ه های پل معلق.
در ترم اول علوم ساختمانی پیشرفته به مباحث انرژی پرداخته و اصول کاهش مصرف انرژی در ساختمان ، انواع منابع تجدید پذیر و رابطه بین محیط درون و بیرون ساختمان معرفی می گردد.
علوم و تکنولوژی مصالح ساختمانی درسی است که به بررسی مصالح مختلف و رفتار آن ها می پردازد. در این درس تکنولوژی های نوین مرتبط بل مصالح مورد نظر بررسی می گردد. هر یک از دانشجویان باید یک مصالح خاص را به عنوان موضوع تحقیق انتخاب کرده و در انتهای ترم تحقیق خود را ارائه دهند. نمونه موضوعات مرتبط با این درس عبارت است از: شیشه ، مصالح بنایی ، فولاد ، بتن ، چوب ، رنگ ، کامپوزیت ها ، آلومینیوم و ... .
مبانی مهندسی زلزله در معماری درسی است که به اثرات زلزله بر روی عناصر غیر سازه ای می پردازد. در این درس اصول زلزله تدریس شده و در آن رفتار هایی که عناصر غیر سازه ای و معماری بر اثر وارد شدن نیروی زلزله به آنها از خود نشان می دهند معرفی می گردد.
سیستم های ساختمانی پیشرفته (2) به تکنولوژی های مرتبط با سیستم های معماری می پردازد. در واقع این درسی است که می تواند موضوع های مختلفی را برای پایان نامه معرفی کند. موضوع های روز دنیا مانند معماری دیجیتال ، معماری پارامتریک ، معماری زنده ، معماری پایدار ، سازه ها و مصالح هوشمند ، هوش مصنوعی در معماری ، روش های سریع ساخت (CAD/CAM) ، طبیعت در معماری ، معماری بیونیک و ... .
طراحی سیستم های پیش ساخته درسی است که دانشجویان را با ساخت ساختمان های پیش ساخته و عناصر تشکیل دهنده آن و روند طراحی که یک سیستم پیش ساخته آشنا می کند. در این درس دانشجویان با انتخاب یک پلان با جزئیات ساخت عناصر پیش ساخته دست و پنجه نرم می کنند...

عناصر و روشهای ساختمانی در فناوری نوین درسی است که تکنولوژی های مرتبط با عناصر ساختمان مثل دیوار ها ، سقف ها ، کف ها را بررسی می کند. روش های مانند پانل های ICFDry wall ها، 3D panel ها ، انواع سقف های یک طرف و دو طرفه و تکنولوژی های مرتبط با این عناصر را معرفی می کند.
در درس تأسیسات مکانیکی و الکتریکی نیز همانطوری که از اسم درس پیداست در مورد تاسیسات در ساختمان ، اصول قرار گیری در انواع کاربری های و تکنولوژی های مرتبط با تاسیسات بحث می کند.
پایان نامه ارشد تکنولوژی معماری نتیجه 3 ترم دروس ارائه شده همراه با تحقیق دانشجو در یک زمینه خاص می باشد. در پایان نامه ارشد دانشجو باید تلاش کند که نظریه های جدیدی در مورد مصالح نوین ، سیستم های جدید معماری ، رفتار مهندسی در معماری ، گرایش های جدید در معماری (بیونیک ، دیجیتال ، پارامتریک ، پایدار و ...) بیان کند و یا در یک طرح خاص با کاربری مشخص تکنولوژی های نوین را مورد استفاده قرار دهد.
ادامه تحصیل مرتبط با تکنولوژی معماری
دانشجویان تکنولوژی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می توانند در رشته هایی که با تکنولوژی معماری مرتبط است در خارج از کشو ادام تحصیل دهند. گرایش هایی مانند Building technology و Computational Architecture ارائه شده در دانشگاه های مطرح دنیا مانند MIT, Carneige Mellon , Georgia Tech. , TuDelft از گرایش های خاصی می باشد که دانشجویان تکنولوژی در آن می توانند ادامه تحصیل دهند. علاوه بر این تمامی گرایش های معماری که با تکنولوژی های روز و یا انرژی های پایدار مرتبط اند نیز می توانند به عنوان گرایش به منظور ادامه تحصیل انتخاب گردند که می توان به Sustainable architecture و یا Architectural technology نیز اشاره کرد.
بازار کار مرتبط با تکنولوژی معماری
بازار کار مرتبط با این رشته در ایران را می توان به دو قسمت تقسیم کرد یکی در ارتباط مستقیم با این رشته می باشد که به مصالح ، روش های نوین و مهندسی کردن معماری مرتبط است که در این زمینه متاسفانه بازار کار این رشته زیاد وسیع نیست و تنها می توان به بازار های خاص و محدود سازه های کششی ، سازه های فضا کار ، تکنولوژی عناصر مانند 3d panel ها (با اینکه در ایران جزء تکنولوژی های جدید می باشد ولی در دنیای امروز جایگاهی ندارد!) و کارهای مرتبط اشاره کرد. موضوع دوم مرتبط با بازار کار را می توان به صورت مشترک با دانشجویان معماری معماری معرفی کرد که دانشجویان تکنولوژی می توانند در دفاتر مشاوره معماری فعالیت کنند. بیشترین فعالیت در این زمینه را می توان شرکت در مشاوره معماری برای ساخت ساختمان های با تکنولوژی جدید معرفی کرد (که در ایران محدود می باشد).
کنکور تکنولوژی معماری
کنکور تکنولوژی معماری دارای دروس امتحانی زیر می باشد:
1- زبان تخصصی و عمومی (ضریب 2)
2- ایستایی و فن ساختمان (ضریب 3)
3- سیستم های ساختمانی (ضریب 4)
4- عناصر و جزئیات (ضریب 3)
از نظر ظرفیت ، در کنکور 89 ، دانشگاه تهران تنها دانشگاهی است که تعدا 7 نفر روزانه و 7 نفر شبانه را پذیرش می کند. البته احتمالاتی هم وجود دارد که برای کنکور 90 دانشگاه هنر تبریز (همانند کنکور 88) 6 نفر روزانه خود را دوباره پذیرش کند. صحبت هایی نیز مبنی بر پذیرش دانشگاه شهید بهشتی در زمینه تکنولوژی معماری وجود دارد که تنها زمان است که صحت و سقم این مساله را اثبات خواهد کرد.
منابع کنکور تکنولوژی معماری
کنکور تکنولوژی معماری دارای این خاصیت می باشد که با توجه به طراحی سوال از کتاب های دکتر گلابچی و به بازار آمدن کتاب های جدید در هر سال کنکوری دارای تنوع در منبع در هر سال می باشد. منابع فعلی کنکور تکنولوژی معماری در 4 درس امتحانی عبارتند از :
زبان تخصصی و عمومی (ضریب 2)
Dictionary of Architecture by Francis D.K. Ching
Dictionary of Architecture and building construction by Nikolas Davies

منابع مرتبط با زبان عمومی ارشد معماری


از آنجایی که سه درس امتحانی دیگر با یکدیگر اشتراکاتی دارند تمام منابع در زیر خلاصه شده اند :
سازه در معماری ترجمه دکتر گلابچی
ساختمان ها چگونه عمل می کنند ترجمه دکتر گلابچی
درک رفتار سازه ها ترجمه دکتر گلابچی
سیستم های ساختمانی آینده ترجمه دکتر گلابچی
استاتیک کاربردی (به همراه مطالعات موردی) تالیف دکتر گلابچی
مقاومت مصالح کاربردی (به همراه مطالعات موردی) تالیف دکتر گلابچی
سازه های مشبک فضایی ترجمه دکتر گلابچی
معمار + مهندس = ساختار ترجمه دکتر گلابچی
ساختمان ها چگونه عمل می کنند ترجمه دکتر گلابچی
سازه به مثابه معماری ترجمه دکتر گلابچی
فناوری های نوین ساختمانی تالیف دکتر گلابچی
ساختمان های بتنی برای معماران ترجمه دکتر گلابچی (زیر چاپ)
ساختمان های فولادی برای معماران ترجمه دکتر گلابچی (زیرچاپ)
مبانی طراحی معماری،تحلیل و اجرای سازه های فضاكار ترجمه دکتر گلابچی(زیر چاپ)
مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی نشریه 55
آیین نامه بتن ایران (آبا)
تکنولوژی و طرح اختلاط بتن تالیف دکتر مستوفی نژاد
آیین نامه 2800 زلزله
سوالات کنکور سال های گذشته
جزوات دانشگاه تهران ( تنها نقش کمک کننده در پیش بینی سبک سوال های کنکور را دارند)
مباحث مقررات ملی و سوالات نظام مهندسی معماری و عمران که در زیر مبحث هایی که با کنکور مرتبط اند آورده شده است. توجه کنید که در این مباحث و سوالات تنها آن قسمت هایی نیاز به مطالعه دارند که در منابع قبلی و یا در سوال های کنکور سال قبل از آن ها سوال شده باشد.
مبحث 8 از مقررات ملی ساختمان – مصالح بنایی
مبحث 9 از مقررات ملی ساختمان – طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه
مبحث 10 از مقررات ملی ساختمان – طرح و اجرای ساختمان های فولادی
مبحث 6 از مقررات ملی ساختمان – بار های وارد بر ساختمان
مبحث 7 از مقررات ملی ساختمان – پی و پی سازی
سوالات نظام مهندسی معماری و عمران


منابع کمکی
در صورتی که تمامی منابع اصلی را مطالعه کرده اید منابع کمکی می توانند در فهم مطالب کمک کننده باشند. مطالع این منابع توصیه می شود هرچند لازم نیست! در زیر تعدادی از مهمترین منابع کمکی آورده شده است (فایل بعضی از منابع کمکی در آدرس زیر قابل دانلود می باشد):
http://civil-architecture.com/forumfar/showthread.php?t=31

کتاب Architectural Structures (Structure and design)نوشته GG Schierle
سازه و معمارینوشته: آنگوس جی مك دونالد ترجمه: محمداحمدینژاد نشر خاك
تحلیل سازه در معماری به زبان ساده ( از غار تا آسمانخراش ) نوشته ماریوسالوادوری ترجمهکیومرث زنده دل
رفتار اجزاء سازه ها (مقدمه ای بر مهندسی ساختمان و سازه) ترجمه مهندس مجید بدیعی
شاهكارهای سازه ای معماری جهان
کتاب Basic Structures for Engineers and Architects نوشته Philip Garrison
Zaha Hadid Complete Buildings & Projects
Renzo Piano Buildings & Projects
Projects - Design Build Network :
http://www.designbuild-network.com/projects (سایت حاوی مطالعات موردی)
مطالعات موردی ساختمان ها از ۱۳۵۰-۲۰۰۵ :
http://www.greatbuildings.com/buildings_timeline.html
انجمن ساختمان ها : http://www.skyscrapercity.com

روش مطالعه منابع
در این قسمت به منظور بهینه تر شدن مطالعه منابع اصلی کنکور مهمترین و پایه ای ترین منابع معرفی سپس نحوه مطالعه برخی از آن ها شرح داده می شود.

درک رفتار سازه ها:
اصلی ترین منبع و كتابی كه باید قبل از هر منبعی،به صورت دقیق و خط به خط خواندهشود.
ابتدا باید متن درس به همراه شكل ها وتصاویر مربوطه مطالعه و عملكرد هرسیستم درک شود. برای مطالعات موردی می توانید flashcard هایی را درست کنید و در بالای آن نوع سیستم را نوشته ودر کنار آن مهمترین تصاویر را قرار دهید. در زیر هر کارت مهمترین نکات را بنویسید و برای مرور این کارت ها را بصورت جداگانه مطالعه کنید.
در متن کتاب تصاویرمربوط به نمودار جریان نیروها و مسیر بارگذاری بعلاوه دسته بندی سیستم ها مانند انواع قوس ها مهم می باشند. برای بیاد سپردن این نوع تصویر ها و مطالب می توانید از Flashcard استفاده کنید.
در آخر هر فصل خلاصه مطالبیارائه شده كه این قسمت نیز خیلی مهم بوده وحتی در کنکور سال 89در قسمت عناصر و طراحی فنی هم از این قسمت سوال پرسیده شده است( برای مثال صفحه 259-مورد 6)
در كل 2 روش برای خواندن این كتاب وجود دارد، یكی به صورت مجزاو دیگری به صورت موازی با كتاب سازه در معماری. به آن هایی كهسال اولی است که کنکور را تجربه می کنند توصیه می شود كه ابتدا درك رفتار سازه ها را مطالعه و سپس به مطالعه سازه در معماری بپردازند. دلیل مطالعه به این شکل این است که کتاب سازه در معماری متن پیچیده تری داردو ممكن است برای کسی که تازه در حال شروع کردن است باعث خستگی شود. علاوه بر این درک کتاب سازه در معماری پس از خواندن کتاب درک رفتار سازه ها آسان تر خواهد بود.


سازه در معماری:
این كتاب هم مثل کتاب درک رفتار سازه ها از اصلی ترین منابع می باشد. هر سال بودجه بندی زیادی از سوالا هایكنكور به این کتاب اختصاص دارد. اما روش پیشنهادی برای کسانی که فرصت مطالعه کل کتاب را ندارند! 6 فصل اول این كتاب را كامل و دقیق مطالعه کنید و برای ما بقی فصل ها ابتدا اشکال كتاب را تا انتهای کتاب مطالعه کنید و سپس به سوالا های كنكور مراجعه كنید. خیلی از تست های کنکور از این اشکال و متن تفسیر کننده آن هاست!
در صورتی که فرصت کافی برای مطالعه دارید می توانید از فصل 6 به بعد را نیز دقیق مطالعه کنید. این کار به درک شما کمک کرده و اطلاعات شما را بالاتر می برد.
در کل مطالعه کتاب های سازه در معماری و درک رفتار سازه های به صورت مکرر توصیه می شود زیرا با هر بار مطالعه ممکن است نکات جدید تری را دریافت کنید پس به یک بار مطالعه کردن این کتاب ها اکتفا نکنید!

استاتیک و مقاومت مصالح كاربردی :
مهم ترین بخش این دو كتاب مطالعات موردی هستند که در بین فصول قرار دارند و در سه كنكور اخیر سوالاهایخیلی زیادی از این مطالعات مطرح شده است.
نوع دیگری از سوال هایی كه از این دو كتاب هر سال مطرح می شود سوال های مربوط بهایستایی می باشد. این سوال ها دقیقاً از مثال ها و تمرین های كتاب طرح می شوند که برای مثال در کنکور 89سوال از ضمیمه مقاومت مصالح كاربردی استخراج شده است.(صفحه 553مورد6 )
البته به منظور یادگیری صحیح ایستایی و تحلیل سازه هایی مثل خرپا ، تیر و در کل حل سوالات استاتیک مناسب تر است که اصول تحلیل را فراگیرید. مطالعه مثال های حل شده این دو کتاب تنها برای کسانی شاید مناسب باشد که از نظر استاتیکی ضعیف بوده و ترجیح به حفظ کردن مسائل را دارند هرچند این روش اصلا توصیه نمی شود.
اما موادی كه برای حل سوال های استاتیک و مقاومت مصالح باید مسلط باشید :
- به دست آوردنواكنش های تكیه گاهی در تیر،قاب و خرپا
- تعییناعضای صفر نیرویی در خرپا
- معادلات تعادل
- پایداری،ناپایداری(در خرپا،تیروقاب) و معینی ونا معینی.
- دیاگرام برش و خمش
- به دست آوردن كشش در كابل(كه درواقع تجزیه نیروها در جهت x,y ونوشتن معادلات تعادل می باشد)


سازه های مشبك فضایی:
این كتاب در 3 سال اخیر بین 4 تا 6 سوال داشته است و در صورتی كه سوال های طرح شده سال های اخیر را مطالعه کنید متوجه توجه ویژه طراح به تصاویر و توضیحات آن می شوید. مطالعه ریز دسته بندی های سازه های مشبک فضایی توصیه نمی شود اما حتما تقسیم بندی های اصلی سازه های مشبک را توسط Flashcard جمع بندی کنید و در صورت امکان مطالعات موردی هر یک را در کنار آن قرار دهید. مطالعات موردی آن نیز مثل کتاب درک رفتار ازه ها دارای اهمیت زیادی بوده و در مطالعه آن دقت کنید. اصول طراحی سازه های فضاکار و نسبت های دهانه به ارتفاع را در صورت امکان دسته بندی کنید تا درک آن ها آسان تر شود.
در انتها این نکته مهم را یادآور می شویم که برای کنکور تکنولوژی 2 درس باعث جلو افتادن شما از دیگران می شود یکی زبان و دیگری ایستایی. با توجه به اینکه این دو درس توسط اکثر شرکت کنندگان درصد های پایینی رو بخود اختصاص می دهد کلید قبولی در این رشته بالا نگه داشتن درصد این دو درس برای بالا نگه داشتن میانگین کل می باشد.

منبع www.civil-architecture.com

طبقه بندی : مقالـه - خبـر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 7 خرداد 1397 03:35 ق.ظ

Incredible lots of awesome knowledge!
40 mg cialis what if i take cialis taglich buy name brand cialis on line generic cialis soft gels side effects of cialis cialis kaufen cialis qualitat cialis name brand cheap look here cialis cheap canada cialis 20 mg
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:57 ب.ظ

You made the point.
how much does a cialis cost tadalafil 20 mg cialis 5 mg schweiz generic cialis pro free cialis usa cialis online cialis mit grapefruitsaft brand cialis nl side effects for cialis generic cialis levitra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:21 ق.ظ

Really a good deal of good information!
do you need a prescription to buy viagra pharmacy buy online order viagra online no prescription can you really buy viagra online buy viagra super active buy viagra online rx. buy viagra online without a prescription how to order viagra online sildenafil uk where can i buy viagra online uk
جمعه 17 فروردین 1397 10:18 ب.ظ

Thanks. Lots of write ups!

cialis venta a domicilio acheter cialis kamagra click now cialis from canada acheter du cialis a geneve cialis dosage buying cialis overnight cialis 20 mg prescription doctor cialis ou trouver cialis sur le net cialis 20 mg best price
جمعه 3 فروردین 1397 08:01 ب.ظ

Wonderful stuff. Thanks!
cialis tablets cialis coupons cost of cialis per pill order generic cialis online walgreens price for cialis cialis online napol brand cialis generic warnings for cialis cialis wir preise cialis 05
چهارشنبه 18 مرداد 1396 03:04 ب.ظ
My family members all the time say that I am killing my time here at web, but I know I
am getting familiarity every day by reading such pleasant articles or reviews.
شنبه 30 اردیبهشت 1396 01:27 ق.ظ
Hi, Neat post. There's a problem with your web
site in internet explorer, would test this? IE still is the market
leader and a good component of other folks will pass over your magnificent writing due to
this problem.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:56 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable info to work on. You've done an impressive job and
our whole community will be thankful to you.
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 07:12 ق.ظ
Good day I am so grateful I found your weblog, I really found you by accident, while I
was browsing on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say
thanks a lot for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it
all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will
be back to read a great deal more, Please do keep up the superb
job.
جمعه 25 فروردین 1396 02:37 ب.ظ
Keep on working, great job!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 08:15 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I found this
board and I in finding It truly useful & it helped me
out much. I'm hoping to present something again and aid others such
as you aided me.
جمعه 11 فروردین 1396 12:24 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for manicure
دوشنبه 11 بهمن 1395 10:24 ب.ظ
ممنون مفید بود
شنبه 29 مهر 1391 11:39 ب.ظ
ممنونم از توضیحات کاملتون خیلی مفید بود موفق باشید
چهارشنبه 22 شهریور 1391 10:26 ب.ظ
سلام دوست عزیز
دانشجویان تکنولوژی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می توانند در رشته هایی که با تکنولوژی معماری مرتبط است در خارج از کشو ادام تحصیل دهند. گرایش هایی مانند Building technology و Computational Architecture ارائه شده در دانشگاه های مطرح دنیا مانند MIT, Carneige Mellon , Georgia Tech. , TuDelft از گرایش های خاصی می باشد که دانشجویان تکنولوژی در آن می توانند ادامه تحصیل دهند. علاوه بر این تمامی گرایش های معماری که با تکنولوژی های روز و یا انرژی های پایدار مرتبط اند نیز می توانند به عنوان گرایش به منظور ادامه تحصیل انتخاب گردند که می توان به Sustainable architecture و یا Architectural technology نیز اشاره کرد.

یعنی کسی که کارشناسی تکنولوژی معماری داره نمیتونه ارشد معماری بخونه؟ :(
سه شنبه 28 تیر 1390 01:23 ب.ظ
سلام
از مطالب خوبتون ممنون.سایت جالبیه.قسمت "معماران" هم جالب بود.پاینده باشید...
پنجشنبه 8 اردیبهشت 1390 05:45 ب.ظ
سلام
ممنون که مطالبی رو که تو انجمن تخصصی معماری و عمران نوشته بودم رو رو با ذکر منبع تو سایتتون درج کردید...
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


معماری سورئالیسم
درباره وبلاگ

معماری چیزی جز تمنای زمان برای فضایی زنده متغیر و جدید نیست. درست است كه معماری بر روی حقایق مسلم بنا گردیده است اما زمینه كار اساسی آن تسلط معانی است. معماری، اراده زمان است كه به فضا تبدیل شده است. زنده، شاداب و جدید .

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :