تبلیغات
معماری سورئالیسم - مطالب اردیبهشت 1392
 
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392

واژه فراكتال مشتق از واژه لاتینی فراكتوس- به معنی سنگی كه به شكل نامنظم شكسته خرد شده است- در سال 1975 برای اولین بار توسط بنوت مندل بروت مطرح شد. فراكتال ها شكل هایی هستند كه بر خلاف شكل های هندسی اقلیدسی به هیچ وجه منظم نیستند. این شكل ها اولاً سر تاسر نامنظم اند، ثانیاً میزان بی نظمی آنها در همه مقیاسها یكسان است.
با ملاحظه اشكال موجود در طبیعت، مشخص می شود كه هندسه اقلیدسی قادر به تبیین و تشریح اشكال پیچیده و ظاهراً بی نظم طبیعی نیست.
مندل بروت در سال 1975 اعلام كرده كه ابرها به صورت كره نیستند، كوهها همانند مخروط نمی باشند، سواحل دریا دایره شكل نیستند، پوست درخت صاف نیست و صاعقه بصورت خط مستقیم حركت نمی كند.


جسم فراكتال از دور ونزدیك یكسان دیده می شود. به تعبییر دیگر خودمتشابه است.
وقتی كه به یك جسم فراكتال نزدیك می شویم، می بینیم كه تكه های كوچكی از آن كه از دور همچون دانه ها بی شكلی به نظر می رسید، بصورت جسم مشخص در می آید كه شكلش كم و بیش مثل همان شكلی است كه از دور دیده می شود. در طبیعت نمونه های فراوانی از فراكتال ها دیده می شود. درختان ، ابرها، كوهها، رودها، لبه سواحل دریا، و گل كلم ها اجسام فراكتال هستند بخش كوچكی از یك درخت كه شاخه آن باشد شباهت به كل درخت دارد. این مثال را می توان در مورد ابرها، گل كلم، صاعقه و سایر اجسام فراكتال عنوان نمود.
بسیاری از عناصر مصنوع دست بشر نیز بصورت فراكتال می باشند. تراشه های سلیكان، منحنی نوسانات بازار بورس، رشد و گسترش شهرها و بالاخره مثلث سرپینسكی را می توان در این مورد مثال زد.
در علم ریاضی فراكتال یك شكل مهندسی است كه پیچیده است ودارای جزئیات مشابه در ساختار خود در هر مقیاسی است.
میزان بی نظمی در آن از دور و نزدیك به یك میزان است. مثلث سرپینسكی یك مثلث متساوی الاضلاع است كه نقاط وسط سرضلع آن به یكدیگر متصل شده اند. اگر این عمل در داخل مثلث های متساوی الاضلاع جدید تا بی نهایت ادامه یابد، همواره مثلث هایی حاصل می شوند كه مشابه مثلث اول هستند.
( وحید قبادیان، مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب صص 166-167)

تعریف فراکتال
هندسه ی اقلیدسی – احجام کامل کره ها و هرم ها و مکعب ها واستوانه ها- بهترین راه نشان دادن عناصر طبیعی نیستند . ابرها و کوه ها و خط ساحلی و تنه ی درختان همه با احجام اقلیدسی در تضاد هستند و نه صاف بلکه ناهموار هستند و این بی نظمی را در مقیاس های کوچک نیز به ارمغان می آورند که یکی از مهمترین خصوصیات فراکتال ها همین است .


ادامه مطلب


طبقه بندی : سبک های معـماری، 
برچسب ها : هندسه، فرکتال، برداری،
لینک های مرتبط :
معماری سورئالیسم
درباره وبلاگ

معماری چیزی جز تمنای زمان برای فضایی زنده متغیر و جدید نیست. درست است كه معماری بر روی حقایق مسلم بنا گردیده است اما زمینه كار اساسی آن تسلط معانی است. معماری، اراده زمان است كه به فضا تبدیل شده است. زنده، شاداب و جدید .

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :